Topic: Czy palenie drewnem jest bezpieczne

Dzień dobry. Bardzo proszę o poradę w kwestii tego, czym powinno się palić w kominku. Czytałem, że dym wytwarzany podczas palenia drewnem jest bardzo szkodliwy i powoduje choroby. Zastanawiam się teraz, czy nie zlikwidować w ogóle kominka. Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam.

Re: Czy palenie drewnem jest bezpieczne

W Krakowie to już nie trzeba się zastanawiać, bo palenie węglem w piecach, a drewnem w kominkach jest obecnie zakazane. Ustawa antysmogowa…

Ta ustawa jest śmieszna. W lecie przecież poziom zanieczyszczenia powietrza jest równie wysoki, a jakoś nikt w piecach nie pali.

Drewno się przede wszystkim intensywnie i błyskawicznie spala, ale zastanów się też nad innymi materiałami opałowymi, np. węglem (tutaj masz różne ciekawe metody przedstawione: http://www.kominki.org/kominki/paliwa-i-akcesoria , jak widzisz istnieje wiele opcji). Ale jak już musi być to drewno, to tylko sezonowane. Plus jak będziesz miał przepisowy odpływ powietrza, to nie powinno być negatywnych skutków żadnych. Tylko pamiętaj o zostawieniu małego dopływu powietrza, tzn. nie zamykaj drzwiczek na szczelnie, gdy rozpalasz ogień.

Obawiam się, że u mnie problemem jest to, że kominek jest po prostu stary i nie spełnia obecnych norm. Stąd raczej uzasadniona obawa, że mi się rodzina podtruje. Przez to właściwie nigdy go nie odpalam. Czy ktoś potrafi polecić jakąś firmę, która produkuje dobre i tanie kominki?

No to w takim przypadku lepiej go wymienić. Życie ma się tylko jedno. Ja mam od wielu lat, już chyba dwudziesty rok idzie, kominek z Kaflarni Grochowski: http://www.kominki.org/katalog-firm/w,kaflarnia-grochowski,692.html – bardzo solidne wykonanie, nie było z nim jak dotąd żadnych problemów, a to już mnóstwo czasu przecież minęło od nowości. Kominek mojej córki też został przez nich postawiony. Trójwymiarowe wizualizacje podsyłają za darmo.

Tak się zastanawiam – jakbym zdecydowała się na piec do pieczenia pizzy, to też powinnam się zgłosić do takiej firmy, co kominki montuje? Zamontują mi coś takiego np. w piwnicy?

Tak, powinnaś się zgłosić np. do kaflarni. Nie powinno być problemu, o ile masz ku temu warunki.